Ljudi su ostali bez riječi kada su vidjeli što je izronilo iz mora

Promatrači su bili ispunjeni strahopoštovanjem dok se nevjerojatna scena odvijala duž rumunjske obale, izranjajući iz dubokog mora. Mirne vode otkrile su ranjenog dupina čija je nevolja privlačila poglede turista koji ništa nisu sumnjali.

Odmah su pokrenuti pokušaji spašavanja morskog sisavca koji se bori; međutim, nažalost, njegova je sudbina bila zapečaćena. Stručnjaci su potvrdili da dupin pripada vrsti Delphinus Delphis, koja se obično nalazi u Crnom moru.

Nakon detaljnijeg pregleda, dupin je imao nekoliko rana po tijelu, koje su vjerojatno nanijele zapetljane mreže ribara. Crno more dom je tri različite vrste morskih sisavaca: običnog dupina (Delphinus delphis ponticus), dobrog dupina (Tursiops truncatus ponticus) i lučke pliskavice (Phocoena phocoena relicta).

Različite u morfo-anatomskim značajkama i primarnim prehrambenim navikama, svaka vrsta ima jedinstvene karakteristike. Dobri dupin i lučka pliskavica pretežno se hrane ribom i bentoskim organizmima, dok se obični dupin hrani ribom i raznim organizmima koji obitavaju u vodenom stupcu.

Svaka vrsta pokazuje različite preferencije staništa, s tim da dobri dupin i lučka pliskavica preferiraju obalna područja, dok se obični dupin često susreće u pučinskim zonama. Obični dupin se razlikuje po plavkasto-sivoj do smeđoj boji na dorzalnoj strani, naglašenoj istaknutom svjetlosnom granicom u obliku slova V. Pigmentirana vrpca, različite nijanse, proteže se od donje čeljusti do umetanja prsnih peraja. Njegove leđne, prsne i repne peraje imaju nijanse u rasponu od crne do sivo-smeđe.

Novorođenčad obično mjeri između 0,80 i 0,95 metara duljine, dok odrasle jedinke u Crnom moru općenito ne prelaze 2 metra duljine (mužjaci u prosjeku 177 cm, a ženke približno 159 cm). Ovi su dupini vrlo osjetljivi i na kemijsko i na zvučno onečišćenje. Pokazuju društveno ponašanje, često formirajući grupe od 10 do 15 jedinki, a također se promatraju u parovima ili kao izolirane jedinke.

Ovi su dupini poznati po svojim brzim sposobnostima plivanja, dosežući brzine od oko 50 km/h. Upuštaju se u kratkotrajne rone i često izranjaju na površinu kako bi disali, čineći to u intervalima od otprilike 1 do 3 sekunde. Njihovo stanište proteže se do dubine do 70 metara.

Ovi dupini postižu spolnu zrelost u dobi od 2 godine, a njihova trudnoća traje 10 mjeseci, a odvikavanje se događa oko 4 mjeseca nakon rođenja. Pokazuju visoko razvijene majčinske instinkte, a životni vijek im se procjenjuje na 25 do 30 godina.

Njihova primarna prehrana sastoji se od male plave ribe kao što su papalina, inćun i glavoč, zajedno s rakovima. Osim toga, njihovi želuci često sadrže druge vrste kao što su šur, bakalar, plava riba, cipl, brancin, škampi i mekušci. Ovi dupini obično pojedu oko 10 kg hrane dnevno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *