Skriveno u srcu Crossvillea, Tennessee, izraslo je arhitektonsko čudo koje je prkosilo konvencijama – najveća kućica na drvetu ikad viđena, spomenik neusporedivoj mašti.
Horace Burgess, glavni um koji je stajao iza njegovog početka, pripisao je svoju božansku muzu rođenju onoga što su mještani od milja nazvali “Arborealno svetište”. Tijekom razdoblja od tri desetljeća, počevši od 1993. godine, četvrt milijuna čavala mukotrpno je utkano u njegovih deset katova, a svaki kat podupire nepokolebljiva snaga šest veličanstvenih hrastova.
Pokrivajući impresivno prostranstvo od 3000 četvornih metara, međusobno povezani stambeni prostori prostirali su se na različitim razinama. Zapanjujuće, ovaj drveni spektakl, mukotrpno izrađivan tijekom 14 godina, navodno je skupio samo 12.000 dolara troškova.
Tko se, mogli biste razmisliti, upušta u tako monumentalan pothvat? Luđak, neki bi mogli nagađati. Ipak, kao što je Burgess potvrdio, božansko vodstvo ga je potaknulo na ovaj izvanredan pothvat, uz jamstvo bezgraničnih rezervi drva.
Ostajući nepokolebljiv u svojoj vjeri, kućica na drvetu imala je središnje područje dizajnirano i za svečane molitve i za živahne košarkaške utakmice, dok je luksuzni penthouse krasio njenu najvišu razinu. Njezinoj veličanstvenosti dodavalo je i veliko crkveno zvono teško pola tone koje je odjekivalo njezinim hodnicima.
Tijekom godina koje su prolazile, bezbroj dasaka koje su činile strukturu nosile su otiske znatiželjnih putnika koji su putovali kako bi vidjeli ovo čudo dizajna.
Unatoč širokom hvaljenju, kućica na drvetu susrela se s nedaćama 2012. kada je prekršila lokalne propise o požaru. Strahovanja su rasla kako se vatrogasna služba bojala potencijalne devastacije požara unutar građevine koja je u potpunosti izgrađena od drveta.
Nažalost, te su se strepnje materijalizirale kad je monumentalna kućica na drvetu pala u plamen, a njezina se smrt dogodila za manje od trideset minuta. Veličanstveno se uzdižući na nevjerojatnih 97 stopa u Crossvilleu, Tennessee, Ministrovu kućicu na drvetu progutao je razorni pakao.
Podignuta tijekom 1990-ih u uvjerenju da izgradnja kućice na drvetu osigurava beskonačne zalihe građevinskog materijala, zgrada se mogla pohvaliti s nevjerojatnih 80 komora, koje su uključivale učionice, spavaće sobe i potpuno opremljenu kuhinju. Održavan čvrstim zagrljajem stabla bijelog hrasta od 80 stopa, dičio se prostranom verandom koja povezuje njegovih pet katova preko zmijolikog stubišta.
Interno, ambijent je spojio čudesno s božanskim, prikazujući precizno izrezbarenu Bibliju, impozantno raspelo i rustikalne drvene klupe. Čak je i trava ispod građevine nosila nepogrešivi otisak “ISUSA”, naglašavajući njegovu duboku duhovnu rezonancu.
Nakon kršenja sigurnosnih mjera, turizam je stao 2012., što je u konačnici rezultiralo zatvaranjem Ministrove kućice na drvetu od strane državnih vatrogasaca.
Pad ove kultne građevine bio je brz, a kapetan Derek Carter iz vatrogasne službe okruga Cumberland, bivši posjetitelj kućice na drvetu, opisao je njezinu privlačnost kao “vrlo cool, ali i vrlo opasnu”.
Priča o Ministrovoj kućici na drvetu, nekoć čudu arhitektonske domišljatosti, sada živi kao dragocjena uspomena za one koji su nekoć vidjeli njenu veličinu. Iako se vratio u zagrljaj zemlje iz koje je nastao, njegovo nasljeđe ostaje.
Okupite svoje voljene i podijelite priču o ovoj veličanstvenoj kućici na drvetu, prepričavajući njezin izvanredan put od začeća do smrti. Neka spomen na njega služi kao dokaz bezgranične kreativnosti i otpornosti ljudskog duha.