Lubenice su zaista kraljice među sezonskim delicijama, omiljene kod ljudi svih uzrasta zbog svojih osvježavajućih i hidratantnih svojstava, posebno dobrodošlih za vrijeme vrućih ljetnih dana. Ipak, odabir savršene lubenice može biti poput igre na sreću, jer se njezina prava kvaliteta otkriva tek kada je razrežete.
Postoji nekoliko ključnih faktora koje treba uzeti u obzir prilikom biranja savršene lubenice, pri čemu oblik, izgled i boja igraju ključnu ulogu. Prvo i najvažnije, dobra lubenica treba biti teška za držanje, što ukazuje na to da je sočna i zrela. Obratite pozornost na karakterističnu mrlju na dnu lubenice, koja bi trebala biti svijetložuta, naznaka da je voće dovoljno zrelo za konzumaciju. Bilo kakva zelena ili bijela mrlja sugerira nedovoljnu zrelost. Osim toga, sjajna kora obično ukazuje na svježinu voća.
Da biste dodatno procijenili zrelost, lagano kucnite po lubenici; prazan zvuk obično znači da je voće spremno za jelo. Odaberite lubenice koje su simetričnog, okruglog ili ovalnog oblika, bez vidljivih nepravilnosti.
U današnjem dobu kada je zdrava prehrana u fokusu, razlikovanje prirodno uzgojenih proizvoda od onih koji su pod utjecajem kemijskih gnojiva od vitalne je važnosti. Mnogi poljoprivrednici koriste razne stimulanse rasta kako bi ubrzali sazrijevanje lubenica, što često rezultira pukotinama u samom plodu, jasan znak sintetičkog uzgoja.
Ako primijetite takve pukotine, to obično ukazuje na kemijsku intervenciju tijekom rasta lubenice.
Prednosti lubenice ne ograničavaju se samo na njezino meso; sjemenke koje često odbacujemo prepune su esencijalnih hranjivih tvari. Nemojte ih bacati, jer su izuzetno hranjive. Samo 150 grama osušenih sjemenki sadrži impresivnih 30,6 grama proteina, što čini čak 61% vaših dnevnih potreba za proteinima.
Ove sjemenke bogate su esencijalnim aminokiselinama kao što su triptofan, glutaminska kiselina i lizin, zajedno s argininom, koji je poznat po svojim svojstvima regulacije krvnog tlaka i pozitivnim učincima na zdravlje arterija. Također su bogate niacinom, vitaminom B koji je ključan za rad živaca, probavu i zdravlje kože, te tiaminom, riboflavinom, vitaminom B6 i pantotenskom kiselinom.
Minerali poput magnezija, fosfora, željeza, kalija, natrija, bakra, mangana i cinka obogaćuju nutritivni profil sjemenki, pružajući podršku zdravlju mišića i zglobova. Što se tiče kore lubenice, ona je izuzetno niska na mastima i kolesterolu. Citrulin, koji je obilno prisutan u kori, pomaže u detoksikaciji amonijaka u jetri, bori se protiv oksidativnog stresa, potiče širenje krvnih žila i podiže razinu energije.
Ovaj često zanemareni dio također je bogat vitaminima A, C, D, E, B6 i B12, pantotenskom kiselinom, željezom, kalcijem, magnezijem, kalijem, fosforom, cinkom i selenom. Ovi vitamini, zajedno s antioksidansima, jačaju imunološki sustav i štite od bolesti srca, upala zglobova i raznih vrsta raka, a također uključuju i rak debelog crijeva, prostate, dojke i vrata maternice.
Lubenica nadmašuje rajčicu u sadržaju likopena, čineći je moćnim antioksidansom, smanjujući razinu LDL kolesterola i pružajući zaštitu od kardiovaskularnih bolesti, katarakte i osteoporoze.